W lipcu 2009 SPAT Wrocław oficjalnie rozpoczął międzynarodową współpracę z czeską grupą TRON Pardubice,przez którą zostaliśmy zaproszeni na wspólne ćwiczenia.

Przybyliśmy na miejsce popołudniu w sobotę i przez resztę dnia ćwiczyliśmy wspólnie podstawowe wejścia do pomieszczeń, a także dynamiczne wejścia przez okno z użyciem tyczki pirotechnicznej, drabiny i środków pozoracji pola walki. Mieliśmy też dodatkowe zadanie pokonania barier językowych (polsko-czeski, czesko-polski i trochę angielskiego). Ćwiczenia zakończyliśmy późnym wieczorem.

Drugi dzień rozpoczął się dla nas wczesnym rankiem od szturmowania pomieszczeń przez okna. Następnie udaliśmy się na dach budynku skąd za pomocą szybkiej liny desantowaliśmy się na balkon aby przeprowadzić szturm na mieszkanie.Tutaj również wykorzystaliśmy tyczkę jak i pirotechnikę użytą wewnątrz pomieszczeń.

Po tej części udaliśmy się na krótki posiłek aby zaraz potem przejść do door breachingu przy pomocy narzędzi torujących (strzelba Remington, łom, taran). Po oswojeniu się z tymi procedurami użyliśmy ich podczas kilku szturmów na mieszkanie, w którym znajdował się podejrzany. Przy pomocy specjalnej tarczy przeciwuderzeniowej ESP Antiriot Shield dokonaliśmy zatrzymania pozoranta uzbrojonego w pałkę teleskopową. Ciekawostką jest to, że ta lekka tarcza jest w stanie wytrzymać uderzenie siekierą, podpalenie, przejazd auta czy strzał ze strzelby.

Ćwiczenia te były dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem, nie tylko ze względu na poruszenie nowych, nieznanych nam dotąd zagadnień, ale również współpracę z grupą z innego kraju, dzięki czemu mogliśmy poznać taktykę, sposób działania i inne podejście do tego tematu naszych przyjaciół z Czech.

Dziękujemy jeszcze raz za zaproszenie, wspólne ćwiczenia i do zobaczenia w Polsce już niebawem!
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć oraz film zmotowany przez kolegów z Czech.

Poniżej kilka zdjęć :Film zmontowany przez TRON

This text will be replaced

Licznik odwiedzin: site stats © 2008 SPAT Wrocław, design: Lento2.com