Kolejne manewry, kolejne doświadczenia. Tym razem ćwiczenia zostały zorganizowane przez SPAT Warszawa, na które przybyliśmy wraz ze SPAPem Gorzów. W słoneczny weekend 20-21 Czerwca szlifowaliśmy po raz kolejny współpracę pomiędzy grupami, techniki interwencyjne oraz walkę wręcz i elementy z tym związane.

W sobotę od 11.00 mieliśmy za zadanie opanować pady, dźwignie, a także odbyć walkę w systemie Combat Kalaki. Następnie odbyły się zajęcia na strzelnicy: standardowe ćwiczenia awarii, strzelania dynamicznego, czy też tor dynamiczny, na którym uczestnicy rywalizowali na czas w likwidacji celów. Po zakończeniu tej części, nadeszła pora na odprawę przed pierwszym scenariuszem ćwiczeń oraz szturm na obiekt, w którym znajdował się napastnik z nożem. Szturmani zostali podzieleni na 2 grupy i przystąpili do działań.

Całość trwała około 2 godzin, w czasie których; raz napastnik został zastrzelony, a przy kolejnym podejściu, spacyfikowany przez 6 osób (wymiary napastnika 210cm/120 kg). Znaleźliśmy również czas na nocne zatrzymanie pojazdu i przeszukanie go w celu odnalezienia ładunku wybuchowego, na co mieliśmy 30 sekund. Udało się.

Drugi dzień ćwiczeń skupiał się na zajęciach taktycznych a konkretnie jednym szturmie, który miał zostać przypuszczony na budynek opanowany przez 3 uzbrojonych osobników, którzy wzięli dwóch zakładników.
Podczas szturmu wykorzystaliśmy środki pozoracji pola walki w postaci granatów hukowo-błyskowych oraz świec dymnych. W wyniku przeprowadzonego szturmu zginęło dwóch terrorystów oraz jeden zakładnik. Trzeci z napastników został zatrzymany, drugiego zakładnika udało się odbić. Nie obyło się jednak bezstrat własnych – 2 operatorów rannych i jeden KIA.

Przeprowadzenie i analiza szturmu przyniosły wiele doświadczeń i wniosków, które pomogą nam udoskonalić system działania. Dziękujemy i do zobaczenia już niedługo!
Na chwilę obecną prezentujemy zdjęcia, film pojawi się niebawem.Poniżej kilka zdjęć :Licznik odwiedzin: site stats © 2008 SPAT Wrocław, design: Lento2.com