Tradycją stały się coroczne manewry taktyczne organizowane przez SPAT Wrocław pod koniec roku, w tym wypadły one w weekend 15 - 16 listopada. Do stolicy Dolnego Śląska na specjalne zaproszenie zawitały pododdziały ze Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Warszawy oraz Yaca(Sztokholm) i Foka(Gdańsk).

Cała impreza odbyła się pod patronatem firmy "PROFIT: Polish Zone of Fight and Tactics". Pierwszego dnia uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, gdzie pierwsza uczestniczyła w zajęciach linowych, natomiast druga w zajęciach z technik interwencyjnych. Wysokościówka zaczynała się od podstaw czyli obsługi różnych przyrządów zjazdowych oraz technik zjeżdżania.Na sam koniec odbywały się już symulowane akcje z użyciem alpinistyki miejskiej.Druga grupa zajmowała się walką wręcz, w ujęciu taktycznym czyli obezwładnianiu i kuciu pozorantów. Zajęcia w grupach były oczywiście prowadzone rotacyjnie.

Drugi dzień opiewał działania stricte taktyczne. Wszystko rozpoczęło się od najbardziej miarodajnego typu ćwiczeń czyli szturmowania nieznanego budynku. Po kilku akcjach, uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy które zajmowały się różnymi zagadnieniami zmieniając się po wykonaniu wszystkich ćwiczeń. Pierwsza mogła dalej szlifować swoje umiejętności taktyczne, kolejne zaś zajmowały się zatrzymywaniem auta oraz kontynuacją ćwiczeń z technik interwencyjnych. W manewrach zostały wykorzystane środki pozoracji pola walki takie jak granaty hukowe oraz dymne. Jak zawsze ćwiczenia tego typu przyniosły wiele nowych doświadczeń, dały możliwość kontroli poziomu wyszkolenia danych pododdziałów oraz wyznaczają kierunek ćwiczeń który będą kontynuowały u siebie na wewnętrznych ćwiczeniach.

Dziękujemy firmie Profit za zorganizowanie szkolenia.


Poniżej kilka zdjęć :Licznik odwiedzin: site stats © 2008 SPAT Wrocław, design: Lento2.com